Kúpele ako nástroj nátlaku a vydierania

Autor: Michal Sygút | 30.4.2013 o 23:19 | Karma článku: 10,06 | Prečítané:  1869x

Ľudia často vyhlasujú, že nerobiť rozdiely je samozrejmosť, ale keď sa s teóriou stretnú v praxi, nie sú tým až takí nadšení. Už som si takpovediac zvykol, že ak istým osobám neurobíte po vôli, neštítia sa vyrábať nezmyselné problémy a pseudokauzy.

Koncom minulého roka mesto Turčianske Teplice schválilo VZN o miestnych daniach. Dali sme priestor obyvateľom i podnikateľom a návrh prešiel bez pripomienok. Slovenské liečebné kúpele začali od apríla 2012 odvádzať mestu iba daň za návštevníkov, ktorým nebola poskytnutá kúpeľná starostlivosť, ale len prechodné ubytovanie. Táto položka činila v apríli 2012 čiastku cca 186 €, v priemere však odvádzali kúpele mestu mesačne 15 000 €. Situáciu sme sa snažili riešiť vzájomnou komunikáciou, ale vedenie kúpeľov na naše otázky z neznámych príčin nereagovalo, ba naopak nám poslalo výzvu na vrátenie takmer 500 000 €, ktoré návštevníci mesta zaplatili ako daň za ubytovanie mestu.

Nevyštudoval som síce cestovný ruch, ale domnievam sa, že Slovenské liečebné kúpele poskytujú v prvom rade možnosť kúpeľného relaxu a starostlivosť a nielen obyčajné prechodné ubytovanie. Za toto tvrdenie mi bola doručená výzva, aby som sa v priebehu 10 dní verejne ospravedlnil, pretože som necitlivo napadol občiansku česť a ľudskú dôstojnosť JUDr. Trstenského a Ing. Ďurinovej.

Celá situácia by mi pripadala nanajvýš smiešna a absurdná, keby dlh voči mestu nedosiahol k dnešnému dňu už čiastku cez 200 000 €. Ide o nemalé peniaze, ktoré potrebujeme k zabezpečeniu chodu mesta a vylepšovaniu života našich občanov i návštevníkov mesta. Ak si však vedenie spoločnosti myslí, že ma takýmto spôsobom pritlačí k múru, veľmi sa mýli. Nie som ochotný robiť voči niekomu ústupky aj za cenu, že sa celá kauza bude roky ťahať slimačím tempom po súdoch, ako to už u nás na Slovensku býva zvykom.

Ako v prípade Sklených Teplíc a nezlomného prístupu pána starostu Ľubomíra Meliša, ktorý prvýkrát namietal nezaplatenie dane za ubytovanie v roku 2008. Máme máj 2013, mesiac Lásky a porozumenia, a vieme, že jeho dlhoročná snaha nevyšla navnivoč, čo je až hrdinský počin. Najvyšší súd SR rozhodol, že túto daň sú kúpele povinné mestu zaplatiť.

Som rád, že aj v tejto našej banánovej republike, kde bohatí a mocní sú presvedčení, že môžu všetko, raz za čas môže vyhrať slušnosť a spravodlivosť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?