Turčianske Teplice mesto budúcnosti

Autor: Michal Sygút | 20.5.2013 o 8:45 | (upravené 20.5.2013 o 10:13) Karma článku: 7,02 | Prečítané:  1621x

Jednoduché, pohodlné a efektívne riešenia pre obyvateľov sa snažím v Turčianskych Tepliciach presadzovať už od začiatku svojej primátorskej "kariéry". Trúfam si povedať, že s pomocou šikovných ľudí sa nám podarilo dostať sa na čelo v rámci Slovenska, pokiaľ ide o niektoré špecifické služby verejnosti. Na mysli mám tie elektronické.

Internet mnohým z nás každý deň uľahčuje život, či už rýchlym prístupom k informáciám, alebo ako prostriedok komunikácie s najbližšími. Prečo ho teda nevyužiť ako nástroj aj tých menej príjemných povinností, akými sú rôzne úradné úkony. Turčianske Teplice spustili v apríli 2009 ako prvé na Slovensku inivatívny projekt Digitálneho mesta, ktorý sa stretol s mimoriadne pozitívnymi reakciami a v tom istom roku získal niekoľko významných ocenení (IT Projekt roka, cenu ITAPA v kategórii Nové služby, alebo Zlatý erb).

Dnes umožňuje elektronické mesto Turčianske Teplice vybaviť až 13 rôznych agend z pohodlia domova - od prihlásenia psa do evidencie, oznámenia o verejnom podujatí, ohlásenia drobnej stavby, až po výkaz dane za ubytovanie. Tieto služby občanom ponúka prostredníctvom portálu civitas.sk, ktorý zároveň využilo mesto v roku 2011 na realizáciu prvého elektornického prieskumu verejnej mieny v rámci Slovenska, ale aj štátov V4. V eReferende mohli občania vyjadriť svoj postoj k investičným akciám mesta, čo mnohí s nadšením aj urobili. Elektronický prieskum verejnej mienky predstavuje obrovský krok vpred k priamej demokracii a komunikácii s občanmi. Za túto aktivitu získalo mesto cenu ministra hospodárstva za Inovatívny čin roka 2011.

Podobné aktivity v elektronickom prostredí sú hudbou budúcnosti, ktorej prvé tóny si môžeme vychutnať už dnes. Elektronické služby môže samospráva poskytovať len v medziach aktuálnych zákonov, ktoré sa však stále posúvajú vpred, smerom k občanom. A Turčianske Teplice spolu s nimi. Ak môže ísť malé kúpelné mesto príkladom veľkomestám, aj Žilinský kraj môže ísť príkladom tým väčším. A presne o to mi ide.


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Slovák pomáha pri Mosule: Tu sa bojuje proti najväčšiemu zlu

Neumytý, neoholený, hladný. Po troch dňoch na fronte chce OLIVER VALENTOVIČ len teplú sprchu, pivo a pizzu. Pomáha pri irackom Mosule.

KOMENTÁRE

Koaličný Kotleba? Smer sa už vôbec nehanbí

Snaha kontrolovať moc je natoľko prioritná, že všetko ostatné ide bokom.

DOMOV

Najviac mladých Slovákov podporuje podľa štúdie extrémistov

S nenávisťou na webe sa stretáva 84 percent.


Už ste čítali?